HiperTekst Polskiej Logiki - HTPL
(HyperText for Polish Logic)W porozumieniu z Komitetem Nauk Filozoficznych PAN, Pracownia HiperTekstu - zwana dalej Pracownią - w Katedrze Logiki, Informatyki i Filozofii Nauki Uniwersytetu w Białymstoku przystępuje do tworzenia zbioru informacji mającego wejść do planowanej przez PAN bazy danych o filozofii w Polsce.
Strona Główna jest redagowana przez Pracownię, która w miarę pozyskiwania adresów siedzib internetowych (sites) grup zajmujących się w Polsce logiką i naukami pokrewnymi (zakładów, towarzystw, zespołów badawczych itp) włącza je do Strony Głównej HTPL, to jest pod adres: http://www.calculemus.org/LogBank/HTPLindex.html
Włączanie dokonuje się za pomocą komentowanych odsyłaczy zewnętrznych ( commented external links). Komentarz ma pomóc czytelnikowi w określeniu, na ile interesują go zasoby tej siedziby, do której odsyła link. Podmioty wymienione na Stronie Głównej nazywane są dalej Uczestnikami HTPL-u).
Strukturę swojej strony Uczestnik tworzy według własnego uznania. Dla uzyskania lepszej porównywalnosci danych, prosimy o zapoznanie się z istniejącymi już w HTPL stronami i korzystanie z przyjętych tam rozwiązań -- na ile odpowiadają one potrzebom Uczestnika. Pożądane jest docelowo, by strona miała wersję polską i angielską (zwracamy uwagę na problem oddania po angielsku polskich nazw stopni i tytułów naukowych; prosimy, gdy wyraża się je po angielsku, o podanie w nawiasie oryginalnej nazwy polskiej).
Każdy Uczestnik nadsyła do Pracowni na adres
Witold Marciszewski: witmar@saxon.pip.com.pl lub
Roman Matuszewski: romat@plearn.edu.pl
następujące dane:
--- adres internetowy (URL) swej siedziby oraz e-mail do kontaktu
--- swą pełną oficjalną nazwę w języku polskim
--- jej przekład na angielski
--- wspomniany wyżej komentarz do odsyłacza, zredagowany po angielsku.
Wersja polska Strony powinna być napisana w standardzie Latin 2. W wersji angielskiej zaleca się poniechanie tego standardu na rzecz ASCII (w nazwiskach itp) ze względu na jego brak w niektórych serwerach zagranicznych.
HTPL jest częścią zasobów pn. LogBank. Istnieją one od kilku lat, prowadzą do nich odsyłacze z ważnych stron filozoficznych, informatycznych i matematycznych w wielu krajach świata. Daje to umieszczonym tam pozycjom dużą szansę dostrzeżenia ich przez czytelników zagranicznych.
* * * Od Wernera Heisenberga pochodzi zdanie, że nauka powstaje w rozmowie: ,,Wissenschaft im Gespraech entsteht'' (Der Teil und das Ganze, 1973, Vorwort). Że dotyczy to nie tylko fizyki, świadczy historia zarówno Polskiej Szkoły Matematycznej, jak i filozoficzno-logicznej Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Znakomite wyniki brały się tyleż z nagromadzenia indywidualności i talentów, co z ich nieustannego kontaktu, wzajemnej inspiracji i polemiki.
Dla polskiej logiki szansą na nowy rozmach i podwyższenie rangi międzynarodowej jest głęboka intensyfikacja kontaktów i współdziałania, w skali krajowej i zagranicznej. Da ją Internet, o ile powstanie sprawna organizacja kontaktów. Ma temu służyć HTPL.
Zasoby HTPL będą powiązane odsyłaczami z Polish Philosophy Page - rozległą dokumentacją internetową nt. filozofii polskiej prowadzoną na Uniwersytecie w Katanii pod redakcją prof. F.Coniglione (to, że ubiegli nas koledzy z Włoch tym bardziej zachęca do nadrobienia dystansu, by nie mówiono ,,o nas bez nas'').To prawda, że strony HTPL nie mają zalet i uroków lwowskiej kawiarni ,,Szkocka'', słynnej z dyskusji wielkich matematyków. Ale niech ją zastąpią choć w części, gdy teraz możemy na każdą odległość prowadzić rozmowy, z których powstaje nauka.
Witold MarciszewskiBiałystok, 20 października 1997
File put on WWW server 20-10-97.