I. Dlaczego każdy polityk u władzy musi zostać liberałem

Zwykły obywatel może być socjalistą, etatystą, anarchistą albo czymś jeszcze. Ilu danego rodzaju -istów jest w kraju, ma pewne znaczenie dla wyniku wyborów, ale już mniejsze dla tego, jaka będzie polityka wyłonionego z nich rządu. Każdy rząd bowiem – powinniśmy wierzyć – będzie się starał rządzić inteligentnie. Niezależnie od tego, jakie składał przedwyborcze obietnice. A rządzić inteligentnie oznacza w naszych czasach (choć nie koniecznie w dawniejszych) właśnie tyle, co gospodarzyć z pozycji liberalizmu.

Toteż autor miał pokusę, żeby zatytułować ten rozdział dobitniej, a zarazem dokładniej: „dlaczego polityk, jeśli nie jest nieuleczalnie tępy, to gdy obejmie władzę musi zostać liberałem”. Dopóki jednak nie przeprowadzi się dowodu, że inteligencja implikuje stanowisko liberalne, co nastąpi dopiero w odcinku 3, sformułowanie takie ktoś mógłby (wnioskując logicznie według reguł transpozycji, odrywania etc.) odebrać jako zniesławienie; trzeba się przeto z nim wstrzymać.