UEmedia - INDEX CALCULEMUS


WITOLD MARCISZEWSKI
Laboratorium

Wirtualnej Giełdy Pracy


CV - skrót łacińskiego curriculum vitae = bieg życia. Zwięzły życiorys napisany pod kątem kariery zawodowej (po angielsku wymawia się "si wi"). CV należy do podstawowych dokumentów w ofercie osoby poszukującej pracy. Wraz z listem motywacyjnym (skr.LM) ma on ukazać w jak najlepszym świetle i udokumentować umiejętności, wiedzę i zainteresowania zawodowe kandydata.

LM+CV daje obraz możliwości umysłowych kandydata. Nakreślenie takiego obrazu wymaga intensywnego "kręcenia głową". To znaczy, żywej wyobraźni dostrzegającej wszystkie strony sytuacji, wszystkie szanse i problemy. Streszcza to nasz symbol obrazkowy.

Na początku pracy w obecnym Laboratorium (łac. labor = praca) należy zapoznać się z zasadami pisania CV i LM; kieruje do nich, niżej, punkt 1. Reguł i wzorców nie stosujemy mechanicznie. Na ich tle wyobrażam sobie własną sylwetkę, nie dające się podważyć zalety umysłu i charakteru, które we własnym interesie powinien docenić przyszły pracodawca (trzeba jednak tę spokojną pewność siebie przejawiać z taktem i elegancją). Przykładem wysokiej, a zarazem udokumentowanej, samooceny jest punkt 4. Koniecznie należy skorzystać z punktu 5 złożonego z odsyłaczy do WWW wielce pomocnych w staraniach o pracę.

  1. Reguły pisania i wzorce listów motywacyjnych i CV.

  2. Prace zaliczeniowe słuchaczy polegają na napisaniu próbnego CV i LM w wyobrażonej sytuacji starania się o pracę. Są one posegregowane w katalogach, z których każdy odpowiada jednej z grup słuchaczy wykładu Media w UE.
    • Studia dzienne.
    • Studia wieczorowe.
    • Studia zaoczne, grupa sobotnia.
    • Studia zaoczne, grupa niedzielna.

  3. INSTRUKCJA przesyłania prac zaliczeniowych.
    -- Wysyłka e-mailem na adres: witmar@calculemus.org
    -- jako dwa pliki załącznikowe (attachments)
    -- pod nazwami zbudowanymi wg schematu: typ tekstu, tj. CV lub LM, kreska, nazwisko autora, kreska, grupa wykładowa (zob.niżej), np. "CV-Nowak-ZN".
    -- w formacie HTML (można go uzyskać automatycznie z Worda)
    -- podając jako temat (subject) swoje nazwisko i po kresce oznaczenie grupy wykładowej, np. "Nowak-ZN" (podobnie jak nazwa pliku załącznikowego, ale z opuszczeniem pierwszego członu):
    • Dz - studia dzienne
    • Wr - studia wieczorowe
    • ZS - studia zaoczne, grupa sobotnia
    • ZN - studia zaoczne, grupa niedzielna.

    Niecodziennym atutem kandydata jest własna strona internetowa, na której jego kwalifikacje, zainteresowania, osiągnięcia i przebieg kariery mogą być przedstawione pełniej niż w typowym liście motywacyjnym i CV, a posiadanie własnej strony ustawia na wysokiej pozycji w społeczeństwie informatycznym. Autor tych wykładów stawia się w pozycji nie kandydata do pracy ale analogicznej, mianowicie poszukuje partnerów do wspólnego przedsięwzięcia (uczelnia internetowa) i pod tym kątem przedstawia się potencjalnym kontrahentom.

    UWAGA! Kto utworzy własną stronę zawierającą dane pomocne w staraniach o pracę, ten bez konieczności dostarczania innych prac uzyska zaliczenie na "BARDZO DOBRZE".

  4. Strony WWW, na których znajdują się wskazówki, jak starać się o pracę, a także konkretne oferty pracodawców.


Do początku strony