DOMENA "CALCULEMUS"   STRONA GŁÓWNA KNF


Komitet Nauk Filozoficznych
Polskiej Akademii Nauk

serwis informacyjny i forum dyskusyjne

2 0 0 0



Komunikat nr 1
Protokół zebrania plenarnego odbytego 24 stycznia 2000

Obecnych osób 20.

PORZĄDEK DZIENNY

Omówienie punktów porządku dziennego

Ad 2. Zebrani wysłuchali sprawozdania redaktora naczelnego prof. Jacka Hołówki oraz przypomnianego przezeń tekstu programu redakcyjnego. Uznali, że program był należycie realizowany przez te numery Przeglądu Filozoficznego, które się ukazały w minionej kadencji.

Ad 3. Zebrani jednogłośnie wyrazili opinię, że należy w najbliższej kadencji utrzymać ten sam skład Redakcji z prof. Hołówką jako redaktorem naczelnym oraz ten sam skład Rady Redakcyjnej. Po uzyskaniu od redaktora informacji, że funkcja przewodniczącego Rady nie jest obsadzona, zebrani sformułowali jednogłośnie postulat, żeby przewodniczącym Rady został prof. Andrzej Grzegorczyk.

Ad 4. Prof. Jan Woleński wyraził pogląd, że konferencja dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin Alfreda Tarskiego powinna mieć charakter międzynarodowy i że dla jej sukcesu konieczne jest wsparcie finansowe KBN, o które powinien by wystąpić Uniwersytet Warszawski jako macierzysta uczelnia Tarskiego. Prof. Jacek Jadacki w imieniu środowiska logicznego UW podjął się rozeznania, jakie są w tej mierze możliwości Instytutu Filozofii UW.


Ad 6.

Poparto postanowienie przyjęte przez Prezydium KNF, żeby w pisemnym wystąpieniu Przewodniczącego KNF do Rady Głównej Nauki i Szk.W. zwrócić uwagę na niestosowność pominięcia KNF w konsultowaniu projektu minimum programowego uniwersyteckich studiów filozoficznych oraz przedstawić stanowisko KNF w sprawie treści minimum.

Dyskusję nad zajęciem tego stanowiska zagaiła wypowiedź A.Grzegorczyka na temat ogólnych zasad właściwego studiowania oraz kompetentego uprawiania filozofii, a następnie propozycje prof. Groblera co do potrzeby korekt w pewnych sprawach szczegółowych zawartych w "minimum". W dyskusji starł się pogląd (Marciszewski, Woleński), że nie należy ingerować w programy nauczania, m.in. ze względu na zasadę autonomii uczelni, z poglądem większości (Bronk, Grzegorczyk i in.), że pewne odgórne ustalenia co do minimum są pożądane, żeby skorygować niewłaściwe tendencje i praktyki, a być może i z pewnych względów formalnych (procedura akredytacyjna).

Prof. Andrzej Walicki podzielił się doświadczeniami z uczelni w USA, zwracając uwagę, że powoływanie się na wzory zachodnie przy poszukiwaniu rozwiązań dla Polski jest nieporozumieniem, nie ma bowiem jednego wspólnego wzorca zachodniego. Wspomniał też o wadach amerykańskich rankingów uczelni, co powinno skłaniać do ostrożności w imitowaniu tych metod.

W zagajeniu prof. A.Grzegorczyka i w dyskusji silnie akcentowano potrzebę posługiwania się komputerami i środkami Internetu dla istotnego ulepszenia nauczania filozofii. Pojawił się też projekt, żeby zamiast odgórnie ustalać treści nauczania, wymieniać w tej mierze doświadczenia i kształtować wzorce przez udostępnianie w WWW wykładów prowadzonych w poszczególnych uczelniach (podano tu jako wzór Instytut Informatyki UW i zaoferowano na potrzeby internetowej edukacji filozoficznej domenę "calculemus.org"; przykładem katalog "lectorium").

Wiele uwagi poświęcono w dyskusji faktowi, że dyskutowany dokument Rady Głównej rekomenduje w pewnym punkcie filozofię tomistyczną w jej wersji wykładanej w KUL. Fakt ten spotkał się z jednomyślną dezaprobatą zebranych, stojących na stanowisku, że żadna opcja filozoficzna nie powinna być popierana odgórnie w sposób nakazowy.


Obrady zakończono wnioskiem, żeby następne zebranie plenarne odbyć w pierwszej połowie października b.r.

Protokół sporządził Witold Marciszewski, 29 stycznia 2000.


Do początku tekstu