Filozofia w informatyce

Mamy przyjemność już po raz drugi zaprosić na konferencję naukową z cyklu „Filozofia w informatyce”, która odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2016 r. na Wydziale Filozoficznym UPJPII w Krakowie. Temat przewodni tegorocznego spotkania to: Informatyczny świat a filozofia.

Poprzednia konferencja odbyła się na Politechnice Warszawskiej w roku 2015. Nasze spotkania mają za zadanie scalać różne polskie środowiska zajmujące się refleksją nad informatyką i służyć rozwojowi filozofii informatyki. Mamy nadzieję, że zapraszając specjalistów z różnych dziedzin przyczynimy się do rozwoju badań interdyscyplinarnych związanych z informatyką. Jesteśmy otwarci na uczonych spoza Polski, dlatego część wystąpień i publikacji może zostać przedstawiona w języku angielskim.

W naszych dotychczasowych dyskusjach wokół filozofii w informatyce wyłoniła się pewna grupa tematów, którą chcielibyśmy zaproponować jako punkt wyjścia do dalszych dyskusji, ale zachęcamy również do przedstawiania propozycji rozszerzających tą tematykę:

 1. Informacja i obliczalność – pojęcia fundamentalne

 2. Metodologiczne wyzwania współczesnej informatyki

 3. Ontologiczne i epistemologiczne zaangażowania informatyki

 4. Zagadnienia etyczne i prawne w informatyce

 5. Informatyczne aspekty nauk szczegółowych (biologia, fizyka, chemia, astronomia, psychiatria, psychologia, kognitywistyka, lingwistyka i inne).

 6. Filozoficzne aspekty technologii informacyjnych

Organizatorzy Konferencji

 • Katedra Filozofii Przyrody Wydziału Filozoficznego UPJPII w Krakowie
 • Katedra Filozofii Logiki Wydziału Filozoficznego UPJPII w Krakowie
 • Akademia Ignatianum

Wsparcie Konferencji

 • Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych
 • Zakład Filozofii Nauki, Socjologii i Podstaw Techniki (wydział WAiNS Politechniki Warszawskiej)

Możliwość komentowania jest wyłączona.