CALCULEMUS
Do Strony Głównej Warsztatów V
V Warsztaty Logiki, Informatyki i Filozofii Nauki
Zakopane 26-29 września 2002

Wolny Rynek jako System Przetwarzania Informacji
Z problematyki algorytmizacji w badaniach społecznych

Założenia do Programu Warsztatów V

Celem Warsztatów jest analiza F.Hayeka koncepcji rynku jako systemu przetwarzania informacji podającego na wyjściu ceny. Ujęcie rynku jako systemu maksymalnie złożonego oraz dynamicznego wymaga odwołania się, odpowiednio, do teorii (A) złożoności algorytmicznej i (B) chaosu. Punkt A nawiązuje do logicznej problematyki rozstrzygalności (tematyka czterech wcześniejszych Warsztatów), co polegałoby na badaniu, jakie modele matematyczne oddają procesy ekonomiczne z wystarczającym przybliżeniem i na ile są osiągalne niezbędne do tego moce obliczeniowe. Podczas gdy w A niewiedzę (np. niedokładność pomiarów) traktuje się jako mogącą ograniczać możliwość działania, w B pewien jej rodzaj jest czynnikiem twórczym, gdyż pełna informacja zawarta w cenach (tzw. efektywność rynku), odebrałaby zachowaniu ekonomicznemu, w szczególności na giełdzie, charakter gry w warunkach niepewności, który zdaje się być nieodzownym psychologicznie i socjologicznie czynnikiem inwestowania (por. E.Fama, "Efficient Capital Markets", 1970).

Wyznacza to następującą strukturę Programu Warsztatów: dwie serie wykładów i dwa panele, odpowiednio do tematów A i B. Wykłady mają dać elementy wiedzy niezbędne do współpracy interdysplinarnej (informatyka, ekonomia, logika etc), a panele w gronie specjalistów (z możliwością włączania się słuchaczy) mają przetestować zasadność postawionych wyżej pytań i hipotez oraz ich przydatność jako punktu wyjścia dla programu badawczego.


Konstruowany na podstawie tych założeń Program jest sukcesywnie, w miarę podejmowanych ustaleń, podawany i aktualizowany komunikacie nr 2. Pewne roozwinięcia powyższego szkicu znajdują się w następujacych tekstach W.Marciszewskiego.


Tematy poprzednich Warsztatów Logiki, Informatyki i Filozofii Nauki

Każdy z warsztatów był powiązany z jakąś rocznicą z historii wzajemnych oddziaływań informatyki i logiki. Ich inicjatorem, poczynając od trzeciej edycji, byŁ Komitet Nauk Filozoficznych PAN wespół z Katedrą Logiki, Informatyki i Filozofii Nauki Uniwersytetu w Białymstoku, przy współdziałaniu jeszcze jednego lub więcej ośrodków. Odsyłacze kierują do programów, a w I także do pełnych tekstów odczytów w języku angielskim.

Do początku strony