Logika z Informatyką,
w zastosowaniu do badań społecznych
Chararakterystyka metodologiczna
wybranych praw socjologicznych
- Temat pracy zaliczeniowej:
Chararakterystyka metodologiczna wybranych praw socjologicznych
- w liczbie pięciu spośród ok.30, które można znaleźć w następujących tekstach z Gazety Wyborczej (wyszukiwanie jest ułatwione dzięki zaznaczeniu kolejnymi cyframi przez wykładowcę tych miejsc tekstu, w których pojawia się jakieś prawo).
- Węzeł czeczeński. O Rosji i Czeczenii.
- Co tu zrobić z taką siłą? O USA.
W tekstach zaznaczone są numerami miejsca, w których można znaleźć zdania formułujące prawa socjologiczne; numerów tych należy używać jako tytułów zadań.- Sposób wykonania zadań.
- 1. Napisać jako tytuł zadania numer prawa i przepisać, wraz z odpowiednim kontekstem, zdanie lub zdania formułujące to prawo.
- 2. W miarę potrzeby tak je sparafrazować, ewntualnie upraszczając, żeby uwyraźnić strukturę prawa (pozycja kwantyfikatora, co jest warunkiem wystarczającym a co koniecznym itp.). Honorowane dodatkowymi punktami jest umiejętne zapisanie tego prawa w języku logiki predykatów.
- 3. Korzystając z pliku Tabele klasyfikacyjne praw nauk społecznych (wyodrębniony dla ułatwienia fragment rozdziału VII), wskaż za pomocą podanej tam symboliki, do jakich klas (członów klasyfikacji) należy dane prawo. Na kolokwium zaliczeniowym trzeba będzie wyjaśnić powody takiego zaklasyfikowania.
- 4. Wymień przynajmniej jedno występujące w danym prawie pojęcie teoretyczne i zaproponuj dlań (przykładowo) wskaźnik definicyjny.
- 5. Napisz, jak brzmiałoby zdanie będące kontrprzykładem falsyfikującym dane prawo.
- 6. Wskaż występujące w danym prawie predykaty wartościujące, jeśli je tam znajdujesz.
Szczegółowy wzór wykonania zadania (punkty 1-6) znajduje się w pliku "Analiza metodologiczna prawa socjologicznego - Przykład A".
Copyright 2002 Witold Marciszewski
Do początku strony