Roman Krzanowski (UPJPII)
Czym jest informacyjny realizm strukturalny?

Celem prezentacji jest analiza koncepcji informacyjnego realizmu strukturalnego (IRS).

Informacyjny realizm strukturalny(IRS) jest terminem jeszcze rzadko spotykanym, jakkolwiek często można znaleźć pośrednie odniesienia do tej koncepcji.
W próbie ustalenia zakresu znaczenia terminu IRS można wyjść od pojęcia realizmu strukturalnego (RS) tak jak jest on rozumiany dziś i dodać do pojęcia struktury zdefiniowanego w RS, pojęcie informacji. Takie podejście skazywało by nas jednak na przyjęcie jednej z koncepcji RS (na przykład ontologiczny czy epistemiczny) która by narzucała ramy interpretacji istoty informacji, struktury i ich współzależności.

Drugim sposobem określenia znaczenia IRS było by wyjście od badań nad informacją i jej istotą i na tej podstawie sformułowanie interpretacji ISR. Prace Hellera (w których opisuje matematyczną wersję IRS) i Floridiego (które można określić jako informacyjną wersję IRS) wydają się tu dobrym miejscem do zapoczątkowania takiej dyskusji.
Wyjście od badań nad informacja narzucałoby pewien model zrozumienia struktury i jej roli w obrazie świata, potencjalnie dość odmienny od pojęć struktury i interpretacji jej funkcji zdefiniowanymi w badaniach nad realizmem strukturalnym. Tak też wydaje się, że te dwie drogi interpretacji IRS, jedna wychodząca od badań nad istotą strutury w naturze a druga od badań nad istotą informacji, nie są zbieżne mimo pozornego podobieństwa terminologii. Można by więc postawić tezę, że informacyjny realizm strukturalny nie może być rozumiany jako wersja realizmu strukturalnego i musi być zdefiniowany jako nowe pojęcie.

Interpretacja Informacyjnego realizmu strukturalnego, którą w tej pracy chcę zdefiniować i uzasadnić to model natury, w którym informacja jest określeniem 'zjawisk’ statycznych (czy dynamicznych) w naturze, obserwowalnych przez struktury czy formy. Struktura czy forma, cokolwiek by to było, byłaby tu przejawem istnienia informacji jako czynnika nadającego tę a nie inną postać temu co jest. Informacja jest w tej interpretacji obiektywnym, realnym (informacyjny realizm) ‘zjawiskiem’ (lub czynnikiem) a nie pojęciem abstrakcyjnym, i przejawia się w strukturach fizycznych obserwowalnych lub identyfikowalnych (realizm strukturalny). Taka koncepcja informacji jest sugerowana w wielu badaniach w których informacja jest traktowana jako element rzeczywistości, ujawniający się w strukturach-formach i poznawalny, na równi z energią, czy energią-materią (Gitt, Wiener, Hidalgo, Turek, Stonier).

Samo pojęcie struktury wymaga dokładnego określenia co jak się okaże nie jest takie oczywiste- proponowane definicje (w badaniach nad RS) oparte na teorii mnogości i zdaniach Ramsey’a nie są bezproblemowe. Ciekawe są tu polskie propozycje np. niezmienników Hellera czy koncepcja struktury Wójcickiego mająca swoje korzenie w pracach Carnapa i Ramsey’a. Rodzi się pytanie jak te definicje, akceptowane w RS, spełniają wymogi IRS.

IRS w proponowanym ujęciu byłoby więc pojęciem, które by łączyło intuicyjne rozumienie informacji (jako czynnika przejawiającego się w formach) z modelami natury formułowanymi przez współczesna naukę (Heller i inni) bez odnoszenia się do pojęć z zakresu informatyki jak u Floridiego, jako nauki (w tym kontekście) raczej nie o znaczeniu podstawowym, więc o niższym priorytecie ontologicznym (jakkolwiek kwestia fundamentalności informatyki nie jest tu rozstrzygana).

MATERIAŁY DO DYSKUSJI

1)  Slajdy do referatu

4 odpowiedzi na „Roman Krzanowski (UPJPII)
Czym jest informacyjny realizm strukturalny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *